SAAL DIGITAL – RECENZJA FOTOKSIĄŻKI

DLA MIŁOŚNIKA FOTOGRAFII ORAZ WSPOMNIEŃ

Całkiem niedawno otrzymałam możliwość przetestowania Fotoksiążki od Saal Digital w ramach współpracy. Ucieszyłam się bardzo z takiej opcji, bo jak zapewne większość z Was wie, jestem fotografem – fotografuję psy oraz artykuły dla zwierząt. Taka Fotoksiążka marzyła mi się od dawna, trochę jako małe przenośne eleganckie portfolio, a trochę jako takie uchwycenie wspomnień w pigułce.

PROJEKTOWANIE FOTOKSIĄŻKI

Myślę, że z zaprojektowaniem Fotoksiążki poradzi sobie każdy, kto obsługuje komputer oraz taki portal jak np. Facebook. Aplikacja do pobrania na komputer jest bardzo prosta w obsłudze. 🙂 Aplikację do projektowania można pobrać ze strony głównej Saal Digital. Po zainstalowaniu aplikacji dokonujemy wyboru fotoksiążki – jej rodzaju oraz rozmiaru. Zdecydowałam się na Fotoksiążkę w kompaktowym rozmiarze 21x15cm w formacie poziomym, dlatego że najczęściej w takim wykonuję zdjęcia. Wybrałam błyszczącą okładkę bez watowania, wewnętrzne strony to papier fotograficzny błyszczący. Długo zastanawiałam się nad ilością stron – w końcu padło na 52 strony z 51 dużymi zdjęciami i 1 zajmującym dwie strony + 2 zdjęcia na okładce.

W aplikacji mamy możliwość projektowania z gotowych szablonów lub samodzielnego np. wykorzystując dostępne układy stron, a także tworząc własne układy. Wybrałam drugą opcję, dlatego że chciałam, aby projekt był prosty i przejrzysty, bez opisów i ramek oraz tak, aby zdjęcia zajmowały całą przestrzeń papieru bez marginesów. Okładkę zaprojektowałam tak, aby zdjęcie przednie nachodziło na grzbiet fotoksiążki oraz na fragment tylnej okładki. Dodatkowo umieściłam na okładce swoje logo na półprzezroczystym pasku. Aplikacja jest zaprojektowana bardzo przejrzyście, jest widoczna cała rozkładówka, widoczne są również linie spadów (cięcia) oraz zagięć podczas projektowania każdej ze stron, dlatego nie musimy obawiać się niespodzianek po wydruku. Jedno zdjęcie grupowe w fotoksiążce postanowiłam umieścić na dwóch stronach. Fotoksiążka otwiera się na płasko, więc zdjęcie panoramiczne prezentuje się rewelacyjnie.

Na tym etapie tworzenia fotoksiążki możemy również decydować ile utworzymy stron projektu – możemy je dodawać oraz usuwać. Cały czas podczas tworzenia projektu mamy podgląd zmieniającej się ceny w zależności od ilości dodawanych stron projektu.

REALIZACJA ORAZ JAKOŚĆ

Realizacja Fotoksiążki była bardzo szybka. Od momentu przesłania projektu do otrzymania przesyłki minęło zaledwie 8 dni. Przesyłka została nadana kurierem w Niemczech, a koszt przesyłki wynosił 26zł. Fotoksiążka została starannie zapakowana i dotarła do mnie bez żadnych uszkodzeń. Po wyjęciu jej z opakowania dosłownie oniemiałam. 🙂

Fotoksiążka Saal Digital jest wykonana po prostu rewelacyjnie. Sama książka jest dość ciężka (ponad 40dag), okładka jest gruba, solidna i twarda, a jakość zdjęcia jest bardzo dobra. Nadruk zdjęcia zajmuje całą powierzchnię okładki razem z jej brzegami oraz nachodzi do wewnątrz fotoksiążki pod tzw. wklejkę. Robi to świetny efekt wizualny, dzięki temu książka wygląda na dopracowaną. Zagięcie okładki jest zrobione w sprytny sposób, tak aby zdjęcia przerzucały się na sztywno bez ryzyka odklejenia się od grzbietu.

Zdjęcia wewnątrz fotoksiążki znajdują się na grubym twardym i dość sztywnym papierze, przepięknie błyszczą i mają bardzo dobrą ostrość, nasycenie kolorów oraz prawidłową temperaturę barwy. To co jest warte zaznaczenia to to, iż dodawałam zdjęcia do mojej fotoksiążki w średniej rozdzielczości – większość zdjęć obrobionych i zapisanych do użycia w Internecie mam w rozdzielczości ok. 2048x1365px w przestrzeni kolorystycznej RGB i takie też zdjęcia umieszczałam w projekcie ze względu na niewielki format fotoksiążki. Kolory po wydruku wyglądają identycznie jak te, które widzę na moim monitorze, co świadczy o naprawdę świetnej jakości wydruku.

Chciałabym podkreślić, że bardzo trudno jest oddać jakość zdjęcia drukowanego zdjęciem, dlatego że papier odbija światło. Na żywo zdjęcia w fotoksiążce prezentują się niczym piękne pocztówki. Książka jest mała i poręczna, a mimo to zdjęcia są wyraźne i jak dla mnie wystarczającej wielkości, aby przeglądać wspomnienia, jeśli na jednej stronie umieścimy jedno duże zdjęcie.

Znak QRcode Saal Digital jest tak malutki i nienachalny (na tylnej okładce oraz na tylnej wklejce w dolnym rogu), że nie widzę potrzeby usuwania go, chyba że taka książka miałaby być prezentem urodzinowym albo fotoksiążką jako pamiątka ze ślubu. Dla chętnych istnieje płatna opcja usunięcia obu znaków QRcode. Mi one nie przeszkadzają.

POLECAM

Czy polecam? No oczywiście! Fotoksiążka prezentuje się wspaniale, nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Ostrość zdjęć oraz kolory wyglądają bajecznie, książkę ogląda się nie jak zwykły album, a jak solidną książkę z fotoobrazami. Ta zdobi moją półkę nad komputerem piękną okładką, a także służy mi jako przenośne portfolio do okazywania swoich wybranych prac, natomiast mam już w planach fotoksiążkę Neli oraz fotoksiążkę Kiary, jako dwa osobne albumy ukazujące ich życie oraz przygody od szczeniaczka. 🙂 Cena fotoksiążki moim zdaniem jest adekwatna do jakości wykonania i jak najbardziej warto ją kupić. Nadaje się na prezent dla samego siebie jak i dla bliskiej osoby. Myślę, że fajnym rozwiązaniem jest również zakup bonu prezentowego na taką fotoksiążkę dla miłośnika fotografii, a taki kupon upominkowy u Saal Digital znajdziecie tutaj.

Zachęcam do zapoznania się z ofertą Saal Digital na ich stronie internetowej oraz na Facebooku.

Polecam!

Dziękuję Saal za możliwość współpracy i przetestowania Waszej Fotoksiążki.

#SaalDigital