SCANVET – ZYMODENT ORAZ FRESHAID

BO HIGIENA JAMY USTNEJ TO WAŻNA RZECZ!

Wisienką na torcie naszych testów w Plebiscycie TOP for DOG są pasty do zębów firmy ScanVet. Cenione przez nas od kilku lat, zasługują na obszerną i wyczerpującą recenzję.

Do testów otrzymaliśmy dwie pasty do zębów – ZymoDent oraz FreshAid, które znamy i używamy niemalże od początku naszej opieki nad Nelą, a później również i Kiarą.

DLACZEGO DBANIE O HIGIENĘ JAMY USTNEJ PSÓW JEST TAKIE WAŻNE?

Bakterie obecne w jamie ustnej powodują powstawanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego, nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej oraz stanów zapalnych dziąseł, a co za tym idzie ból oraz problemy z gryzieniem pokarmu. Konsekwencją zaniedbania higieny mogą być nawet ropnie dziąseł oraz wypadanie zębów, aż po przeniesienie się ropnego procesu na kości żuchwy i szczęki. Ponadto bakterie znajdujące się w jamie ustnej przenoszą się do organizmu wraz z połykaniem pokarmu i śliny, co może być przyczyną wielu chorób m.in. wątroby, nerek oraz serca. Według obowiązującej zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, należy dbać o psie zęby przez całe jego życie oraz przeprowadzać regularne kontrole jamy ustnej u weterynarza.

FreshAid i ZymoDent – JAK UŻYWAMY?

Nelka nie przepada za grzebaniem w pyszczku. Nie lubi szorowania zębów, nie lubi też robienia czegokolwiek na siłę. Przez całe jej życie staraliśmy się przyzwyczaić ją do tego zabiegu – bezskutecznie. Na szczęście toleruje nasze poczynania i pozwala nakładać pastę na zęby – i tutaj z pomocą przychodzi właśnie pasta FreshAid od ScanVet. Pasta ta ma postać płynnego żelu, który z łatwością rozprowadza się po jamie ustnej. Wystarczy odrobinę żelu nałożyć palcem lub szczoteczką na tylne ząbki i przejechać nią po pozostałych. Można też nałożyć żel do kieszonek policzkowych, aczkolwiek ja preferuję rozłożenie pasty po zębach. I to tyle, ponieważ żel ten nie wymaga szczotkowania. Jest to więc doskonałe wyjście dla psów tak wrażliwych jak Nela.

Pasty FreshAid używamy niemalże od początku naszej wspólnej drogi z Nelą. Używana regularnie nigdy nie powodowała u niej problemów żołądkowych. Stosowana samodzielnie nie daje tak dużych efektów jak zamiennie z pastą ZymoDent, aczkolwiek pastę FreshAid traktuję jedynie jako profilaktykę, którą można bez obaw stosować codziennie, gdyż pasta ta ma zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, a nie go rozpuszczać.

Z kolei pasta ZymoDent jest biała i dość gęsta, ale również z łatwością rozprowadza się po zębach. Ma mięsny smak, który Kiarze bardzo odpowiada. Kiara uwielbia myć nią zęby, lubi gryźć szczoteczkę, traktuje to jak jakąś formę zabawy. Korzystamy więc z tego i szczotkujemy jej ząbki bardzo dokładnie. W celu dokładniejszego oczyszczania zębów stosujemy również u Neli pastę ZymoDent, która tak jak FreshAid jest przez nią dobrze tolerowana.

OPAKOWANIE I WYDAJNOŚĆ

Pasta ZymoDent ma bardzo wygodny dozownik w postaci pompki, natomiast żel FreshAid wydobywa się przez mały dziubek poprzez ściśnięcie tubki. Oba opakowania są wygodne w użyciu i praktyczne, dozowanie podoba mi się o wiele bardziej niż tradycyjnej pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, jest również bardziej higieniczne. Przezroczysta tubka żelu FreshAid pozwala na dokładną ocenę zużycia pasty, co podoba mi się odrobinę bardziej, niż w przypadku ZymoDent. Szata graficzna tekturowych opakowań jak i tubek jest przejrzysta i estetyczna, zdecydowanie trafia w mój gust. Obie pasty są bardzo wydajne, wystarczy niewielka ich ilość, aby rozprowadzić je po zębach. FreshAid zawiera 120ml żelu, a ZymoDent 100ml pasty.

CZĘSTOTLIWOŚĆ MYCIA ZĘBÓW

Przez ostatni miesiąc schemat wyglądał następująco:

Nela – 4x w tygodniu FreshAid, 2x ZymoDent

Kiara – 3x w tygodniu FreshAid, 2x ZymoDent

PRZED I PO

Nela kończy właśnie 5 lat. Od pierwszych dni w naszym domu dbaliśmy o jej zęby podając jej różne twarde gryzaki oraz zabawki, a przede wszystkim regularnie myjąc jej zęby. Nigdy nie robiliśmy tego codziennie, jednak jej stan zębów był zawsze dość dobry. Nelka nigdy nie miała czyszczonych zębów u weterynarza, a jedynie raz miała wykonywany zabieg szczoteczką Emmi-Pet u groomerki, które zresztą się nie powiódł, ponieważ Nela w kwestii grzebania w pyszczku jest nadzwyczaj wrażliwa. Nela przez jakiś czas miała problem z kamieniem na tylnych zębach, jednak częstsze stosowanie pasty do zębów ScanVet FreshAid i ZymoDent sprawiło, że problem się znacznie zmniejszył. Natomiast po otrzymaniu past do testów postanowiłam myć psom zęby niemalże codziennie i efekty jakie widzę dzisiaj – zwłaszcza te u Neli – są zdumiewające!

Nalot zszedł z Nelkowych kłów w 95%. Na tylnych zębach nie widzę już dużego kamienia nazębnego, choć nadal oczywiście trochę go jest. Z pyszczka nie wydobywa się żaden nieprzyjemny zapach. Nie krwawią jej dziąsła, nie ma też problemów z gryzieniem twardych gryzaków. Jej stan zębów oceniam obecnie na bardzo dobry.  Myślę, że zwiększając częstotliwość nakładania ZymoDent na najbardziej problematyczne ząbki, zwalczymy kamień w dużym stopniu. Jak na psa rasy ozdobnej miniaturowej, która narażona jest na odkładanie się kamienia nazębnego, zęby Neli wyglądają tak, jakby dopiero co skończyła 2 lata, a nie 5 lat. <3

Kiara nie ma problemów z kamieniem nazębnym, pojawia się u niej jedynie lekki nalot na kłach i tylnych zębach, który po umyciu zębów dobrze schodzi. Kiara ma 2,5 roku, a jej stan zębów oceniam na doskonały. Zawdzięczamy to przede wszystkim paście ScanVet ZymoDent, którą stosujemy u niej od samego początku. Jednak u Kiary skupiamy się w tej chwili już bardziej na profilaktyce, więc powoli przerzucamy się na używanie żelu FreshAid, bo najzwyczajniej nie ma u niej żadnego osadu, który trzeba by rozpuszczać. 🙂

PODSUMOWANIE

Moja opinia może być tylko jedna – pasty ScanVet są rewelacyjne i polecam je z czystym sumieniem. 🙂 Są bardzo wydajne, niedrogie, wygodne w użytkowaniu, nie szkodzą psim brzuszkom i przede wszystkim działają. Jeśli pies ma zęby w nienagannym stanie polecam pastę FreshAid w celu zapobiegania powstawania kamienia nazębnego, natomiast jeśli u psa widoczne są już pierwsze oznaki osadu lub kamienia nazębnego, warto zainteresować się pastą ZymoDent, która poza zapobieganiem również rozpuszcza płytkę nazębną.

Pasty ScanVet dostępne są w wielu sklepach internetowych.

Strona www: ScanVet

Facebook: ScanVet Poland

Instagram: ScanVet Poland

Testy produktów ScanVet odbyły się w ramach plebiscytu TOP for DOG.

Na swoich faworytów głos można oddać do 15.11.2019r. na www.topfordog.pl/produkty-2019