GRYZAKI Z POROŻA

POROŻE – IDEALNY GRYZAK DLA PSA

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się naturalne gryzaki dla psów z poroża. Sama zainteresowałam się nimi bardziej, gdy znajoma zaproponowała mi dołączenie do Facebookowej grupy „Rozbiórki gryzaków z poroża”. Zdjęcia, filmy i pozytywne opinie innych zachęciły mnie do zamówienia takiego poroża dla moich piesków. Nie byłam pewna, czy moje psy zainteresują się takim gryzakiem, dlatego że preferują gryzaki „zniszczalne” (np. suszone mięso), ale jak się później okazało – warto było spróbować. 🙂

Poroże pozyskiwane jest ze zrzutu, czyli w sposób naturalny. Kozły zrzucają poroże od późnej jesieni do wczesnej wiosny, a więc podczas procesu tworzenia gryzaka nie cierpi żadne zwierzę. Wyzbierane poroże jest specjalnie przygotowane do sprzedaży – zostaje oczyszczone wodą pod ciśnieniem, następnie jest czyszczone ręcznie, traktowane parą wodną, szlifowane i na koniec ponownie myte. W ten sposób przygotowane poroże to pewność, iż poroże jest bezpieczne dla naszego psa.

Jakie zalety posiadają gryzaki z poroża?

  • są naturalne, zdrowe oraz bogate w minerały i składniki odżywcze: żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, lipidy, kolagen, glukozamina
  • nie wywołują alergii
  • nie sprawiają problemów żołądkowych
  • nie mają brzydkiego zapachu
  • nie brudzą
  • odpowiednio przechowywane nie psują się
  • wystarczają na długo – są wytrzymałe, nie rozpuszczają się, nie kruszą i nie łamią
  • są bezpieczne,
  • doskonale wpływają na uzębienie, ścierając płytkę nazębną
  • idealne dla psów mających dużą potrzebę żucia
  • zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia i dostarczają rozrywki
  • gryzienie wzmaga produkcję serotoniny w mózgu, co wpływa na dobre samopoczucie psa

GDZIE MOŻNA KUPIĆ TAKI GRYZAK?

Miejsc, gdzie można kupić gryzak z poroża jest tak naprawdę wiele. W różnych sklepach internetowych widnieją takie gryzaki, często również z opisem na temat pozyskiwania poroża, procesem obróbki i wielkością gryzaka. Ja natomiast kupuję poroże na wspomnianej grupie „Rozbiórki gryzaków z poroża” u Romy Leśniewskiej, ze względu na bezpośredni kontakt i wiarygodność odnośnie „produkcji” takiego gryzaka. Za pierwszym razem zamówiłam na próbę dla swoich dwóch psów dwa gryzaki w rozmiarze XS (XS to pół poroża), za drugim razem zdecydowałam się na dwie sztuki w rozmiarze S (całe poroże) i ten rozmiar uważam za odpowiedni dla moich piesków – widoczny jest na poniższych zdjęciach. Rozpracowanie takiego większego gryzaka zajmuje moim psom około 3-5 miesięcy, po tym czasie gryzak jest już troszkę wyrzuty i zbliża się czas jego wymiany na nowy. Koszt poroża w rozmiarze XS to ok. 15zł, natomiast w rozmiarze S 30zł i uważam to za dobrą cenę, zważając na jakość gryzaka, jego naturalność i dużą wydajność. Obecnie gryzaki od Romy można również zakupić w sklepie „Fru To Ma”.

ŚWIETNA ZABAWA

Moje dwie sunie uwielbiają gryźć poroże. Maltańczyk najczęściej bawi się nim, ociera o nie, podgryza, szczeka, turla, biega z nim po domu, chowa, a także potrafi je żuć przez godzinę. Z kolei owczarek szetlandzki poroże nosi, liże i gryzie, co zajmuje nawet dwie godziny, dzięki czemu po zabawie takim gryzakiem pada ze zmęczenia. 😉 Gryzak świetnie spełnia funkcję jako „pochłaniacz psiego czasu”, często takie poroże daję moim psom, kiedy przychodzą do nas goście albo sami do nich jedziemy. Psy wtedy zajmują się gryzieniem i są zdecydowanie spokojniejsze. 😉 Poroże sprawdza się bardzo dobrze dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym. Zabawki typu Kong są dobre, jednak z nich pies wydobywa jakąś ilość zachęcającego jedzenia (smaczki, mięso, warzywa lub specjalna pasta), natomiast gryzak sam w sobie jest dla psa kuszący i zajmuje jego głowę, a przy tym pies się takim gryzakiem nie najada. Warto też wiedzieć, że jeśli pies straci zainteresowanie gryzakiem, można zanurzyć poroże we wrzątku na kilka sekund, co sprawi że poroże odzyska atrakcyjny dla psa zapach. Ja moczę gryzaki we wrzątku co kilka „użyć”.

Należy również pamiętać, że poroże zawiera „ostre” elementy – nie takie, które skaleczą naszego psa, ponieważ gryzak jest oszlifowany, natomiast takie, które mogą zrobić poważną krzywdę podczas skakania psa po meblach z porożem w pysku. Ważny jest więc nadzór psa, kiedy ten zajmuje się jego gryzieniem.

DOBRE VS NIEBEZPIECZNE

Myślę, że warto zainteresować się takim naturalnym gryzakiem, zwłaszcza jeśli wasz pies ma skłonności do gryzienia przedmiotów i ma dużą potrzebę żucia. Naturalny gryzak z poroża to najlepszy wybór. Uważam, że gryzaki stworzone z malowanych skór (np. białe buciki i wiązane kości) nie są odpowiednie dla psa, dlatego że może on z łatwością odgryźć i połknąć kawałek, a tym samym zaszkodzić swojemu układowi pokarmowemu. Odnotowano już przypadki zatruć psów takimi gryzakami ze względu na ich toksyczność – większość takich gryzaków pochodzi z garbarni, czyli tworzona jest z produktów ubocznych. Można się również spotkać z gryzakami produkowanymi w Chinach, a więc istnieje możliwość iż w takim produkcie znajdzie się również skóra… psa. Więcej o tym temacie możecie przeczytać tutaj: http://www.dogintravel.com/pl/popularne-przysmaki-dla-psa-sa-toksyczne/

PRZECHOWYWANIE

Po każdej zabawie psów układam poroże na ręczniku papierowym i czekam aż całkowicie wyschnie. Następnie przechowuję je w zamkniętej papierowej torebce. W ten sposób gryzak się nie psuje, a moje psy za każdym razem chętnie z niego korzystają.

My jesteśmy zadowoleni z gryzaków z poroża i myślę, że prędko z nich nie zrezygnujemy. 😉 A czy Wasze psy również je lubią? A może jeszcze nie miały okazji ich wypróbować?