APTUS – NA ZDROWE CIAŁO I UMYSŁ

APTUS® APTO-FLEX

Całkiem niedawno otrzymaliśmy możliwość przetestowania w ramach TOP for DOG syropu APTUS® APTO-FLEX o pojemności 500ml od Aptus Polska, którego zadaniem jest chronienie chrząstek stawowych, stawów i wiązadeł. Rozpoczęliśmy więc testy z nadzieją, że zabezpieczy łapki naszych psiaków podczas górskich wypraw i szaleństw na nadmorskiej plaży. 🐾☀️ Do testów otrzymaliśmy również środek APTUS® RELAX, który przeznaczony jest do stosowania w przypadku nadmiernego stresu i niepokoju. Zdecydowaliśmy się na jego przetestowanie u naszej Kiary, ale o tym w dalszej części tekstu. 🙂

DLACZEGO GO STOSUJEMY?

Odkąd tylko pamiętam chodzę po górach. Spacerowanie po szlakach i zdobywanie szczytów to jedna z moich najdłuższych pasji. Kiedy pojawiła się u nas Nela zdecydowaliśmy się nie zaprzestać naszych górskich wypraw, a wybierać przede wszystkim miejsca, w które będziemy mogli ją zabrać. Nela niestety ma genetyczny problem z rzepką, który po badaniach okazał się być problemem (przynajmniej jeszcze) nie wymagającym operacji, ale przede wszystkim wymagającym oszczędzania łapki, jeśli chodzi o skakanie. Po wielu miesiącach pracy, również uczęszczania na długie spokojne spacery, problem z rzepką uspokoił się na tyle, że Nelka mogła wrócić na bezpieczne dla niej szlaki. Kiedy szukaliśmy drugiego psa, dużą wagę przykładaliśmy do badań w kierunku dysplazji. Ponieważ Kiara jest wolna od dysplazji stawu biodrowego, łokciowego oraz zwichnięcia rzepki, dostaliśmy dodatkowego kopa do chodzenia po górach, dlatego że jako pies pasterski, mający chęć podbijania świata zawsze i wszędzie, tylko motywuje nas do opuszczenia domu. Zależy nam jednak na tym, aby i Nela i Kiara były zdrowe, a więc również były sprawne fizycznie, dlatego wybieramy aktywności dostosowane do ich potrzeb oraz dbamy o ich dietę.

DZIAŁANIE

Syrop Apto-Flex zaczęłam podawać moim psom w połowie lipca, a więc minęły już 2 miesiące. Zaczęliśmy suplementację ze względu na nasze intensywne wakacje. 😉 Najpierw sporo spacerowaliśmy, chodziliśmy po górach, bawiliśmy się, a później biegaliśmy po piasku i pływaliśmy z psami. W czasie większego obciążenia stawów i większej aktywności fizycznej ważne jest to, aby chronić psie łapki, zwłaszcza jeśli u danego psa narażone są na urazy.

Nelka jak już wspomniałam ma problemy z rzepką. Chodząc na dłuższych spacerach, a zwłaszcza po zabawie w gonienie się, podnosiła co jakiś czas jedną tylną łapkę. Po dwóch miesiącach używania syropu zauważyliśmy poprawę, mimo tak częstego ruchu. Po pierwsze będąc niedawno nad morzem nie mieliśmy sytuacji, w której Nelę zabolałaby rzepka i zaczęłaby kuleć – a przecież szalała po piasku jak struś pędziwiatr! Po drugie zmniejszyła się częstotliwość podnoszenia łapki na długich spacerach. W ostatniej kąpieli nie czułam pod palcami trzasków w okolicy kolana, jak czułam jeszcze jakiś czas temu. Na pewno nie jest idealnie, ale nie oszukujmy się – sam syrop nie wyleczy wypadającej rzepki, zwłaszcza jeśli jest ona genetycznie źle umiejscowiona. 😉 Natomiast może wspomóc pracę stawów i sprawić, że pies po prostu będzie się cieszył zabawą. U Neli dało to zadowalające efekty, co bardzo nas cieszy i myślę, że po skończeniu obecnej butelki na pewno wrócimy do tego syropu.

Kiara z kolei to pies ping pong. Biega, skacze i hopsasa jak Gumisie po soku z Gumijagód. Nie wiem, czy coś jest w stanie zatrzymać tego psa. 😀 Dlatego też pomimo braku obciążeń genetycznych oraz pomimo dobrych wyników rtg, staramy się dbać o jej układ ruchu. Przed każdą zabawą zaczynamy od rozgrzewki, staramy się nie bawić zbyt dużo na śliskim podłożu, a także dbamy o jej dietę. U Kiary mimo bardzo intensywnej aktywności fizycznej w ostatnich tygodniach, mimo wielu podskoków, łapania frisbee, biegania po piasku za piłką, pływania i wskakiwania na skałki, nie zauważyliśmy żadnych niepokojących sygnałów ze strony układu ruchu. Uważam, że świetnym wyjściem dla takiego psa z ADHD jest suplementacja syropem Apto-Flex, żeby działać profilaktycznie, czy to w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej, treningów, zawodów sportowych, w celu poprawy mobilności stawów oraz zapobiegania zapaleniu stawów. Myślę, że syrop sprawdziłby się również u psich seniorów, aby spowolnić postępowanie choroby zwyrodnieniowej stawów.

Myślę, że warte zaznaczenia jest również to, iż stosujemy syrop już przez 2 miesiące i nie zauważyłam u psów żadnych negatywnych skutków dotyczących np. układu pokarmowego. W dodatku syrop smakuje moim psom – zlizują go bezpośrednio z łyżki albo jedzą go wraz z posiłkiem.

WYDAJNOŚĆ

Syrop Apto-Flex ma dużą wydajność. Dla jednego psa o wadze poniżej 10kg, czyli codziennej dawce 2,5ml syropu, butelka o pojemności 500ml wystarczy na 200 dni regularnej suplementacji, czyli na ponad 6 miesięcy. Ze względu na to, iż powinno się go zużyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia, dla małego pieska polecam więc dostępną pojemność 200ml.

W naszym przypadku, czyli dla dwóch psów o wadze poniżej 10kg, syrop wystarczył nam na codzienne podawanie go przez 2 miesiące i jeszcze zostało nam go około 1/3 butelki, czyli mniej więcej wystarczy na 3,5 miesiąca suplementacji. Jest to świetny wynik za tą cenę – na jednego psa to koszt 15-20zł miesięcznie.

APTUS® RELAX

Do testu tabletek Aptus Relax podeszłam z rezerwą i obawą. Jak się okazało – zupełnie niepotrzebnie. Zgłosiłam chęć przetestowania tego środka na Kiarze ze względu na… jej chorobę lokomocyjną. Mimo, że sam środek nie ma konkretnie w sobie zalecenia dla takiego przypadku, czyli wymiotów (choć właściwie „podróż” jest wymieniona jako jeden z czynników stresu), wiedziałam że się u nas sprawdzi.

Kiara jest psem bardzo łatwo pobudzającym się. Wszystko dookoła ją interesuje, wszystko musi widzieć i obserwować. Uwielbia jazdę samochodem – no tyle bodźców, że nic tylko cieszyć pysiaczka! Uwielbia jeździć samochodem, chętnie do niego wskakuje, chętnie w nim je i pije. Gdyby mogła to by się w nim bawiła. 😀 Niestety Kiara ma chorobę lokomocyjną polegającą na tym, że nie może patrzeć na poruszający się obraz za oknem samochodu. Od szczeniaka szukaliśmy przyczyny jej wymiotów w samochodzie aż w końcu doszliśmy do tego, że chodzi o szybko zmieniający się obraz. Natomiast utrzymanie owczarka szetlandzkiego w bezruchu z zamkniętymi oczami przez kilka godzin podróży samochodem to nie lada wyzwanie. 😀  Nie sprawdziły się u nas leki przeciwwymiotne, ani podróżowanie w transporterze. Sprawdza się u nas metoda na komendę „leżeć” i zasłanianie jej oczu chustą, jednak niestety metoda ta ma swoje wady. W momencie, kiedy nie mieliśmy czasu przed dłuższą podróżą iść z nią na 2-godzinny spacer połączony z zabawami węchowymi i fizycznymi, Kiara będąc pełna energii łatwo pobudzała się w samochodzie każdym dźwiękiem z otoczenia i nie chciała jeździć z zamkniętymi oczami, zwłaszcza na dłuższych dystansach, kiedy za oknem dzieje się tyle fajnych rzeczy. 😀

DZIAŁANIE

I tutaj z pomocą przyszedł nam Aptus Relax. Środek ten może być stosowany w sytuacjach stresowych i nadmiernego niepokoju, wspiera spokojne, zrównoważone zachowanie i procesy uczenia.

U Kiary działanie tego środka polega wyciszeniu u niej ekscytacji. Godzinę przed podróżą podajemy jej 1/4 tabletki (na 8kg psa), a później obserwujemy jak Kiara pięknie odpoczywa, kiedy ją o to poprosimy. 🙂 Nie ekscytuje się każdym klaksonem, nie skacze do okna jak tylko usłyszy czyjś głos z chodnika i „nie marudzi” w samochodzie czy „daleko jeszcze?”. 😀 Co najważniejsze – to naprawdę działa. Między innymi przejechaliśmy 700km drogę z południa nad morze bez zasłaniania jej oczu – nie było kropelki śliny na fotelu ani żadnych wymiotów. Kiara grzecznie przeleżała całą drogę i nawet sobie pospała. Leżąc na boku zerkała czasami w okno i podziwiała obłoki, nie obszczekała też na autostradowych bramkach pracowników przez okno. 🙂 To co trzeba podkreślić to to, że Aptus Relax w żaden sposób NIE otumania psa, nie spowalnia go, nie sprawia, że ma mniej energii, mniej chęci do zabawy. Podczas przystanków podczas podróży chętnie spacerowała, jadła i interesowała się spotkanymi psami. Jakiś czas temu podaliśmy jej ten środek również przed podróżą do rodziny. Przeleżała całą godzinę jazdy samochodem, a później w gościach bawiła się zabawkami jak zawsze i nie przespała tam ani minuty. To pokazuje, że Aptus Relax koi psie nerwy i nadpobudliwość, a nie działa otumaniająco, nie szkodzi również układowi pokarmowemu.

Tabletka jest dla Kiary bardzo smakowita. Zjadała ją na raz bez żadnego namawiania – myślę, że to przez zapach przypominający psie przysmaki.

Myślę, że jeszcze nieraz skorzystamy z pomocy Aptus Relax podczas różnych dalszych wypadów samochodem. Chcemy go również wkrótce przetestować przed treningami na świeżym powietrzu w calu zahamowania jej nadmiernej ekscytacji na widok zabawek. Na pewno za jakiś czas dam Wam znać, jak się to u nas sprawdza.

WYDAJNOŚĆ

Opakowanie zawiera 30 tabletek, czyli w przypadku psa poniżej 15kg wystarczy na 60 zastosowań (po 1/2 tabletki). My Kiarze podajemy odrobinę mniejszą dawkę, czyli 1/4 tabletki ze względu na jej niską wagę. Oznacza to, iż w przypadku Kiary jedno zastosowanie to koszt mniejszy niż 1zł. Rewelacja. 😀

PODSUMOWANIE

Produkty APTUS APTO-FLEX oraz APTUS RELAX uważam za bardzo udane. Działają i nie powodują skutków ubocznych. Jeśli potrzebujecie wsparcia układu ruchu swojego psa, jeśli planujecie większą aktywność fizyczną lub uprawiacie z psem jakiś sport, warto zainteresować się syropem Apto-Flex i przeciwdziałać niż później leczyć. Natomiast jeśli macie problem ze stresem lub niepokojem psa spowodowanym np. fajerwerkami, spróbujcie środka Aptus Relax. Myślę, że warto zacząć od łagodnych środków nim wprowadzi się cięższą farmakologię. W naszym przypadku okazało się, że najlepszym środkiem przeciwwymiotnym nie jest właśnie lek/zastrzyk przeciwwymiotny, a środek wyciszający ekscytację.

To co warto jeszcze dodać to to, iż Aptus to linia suplementów i preparatów weterynaryjnych dla psów, kotów oraz koni dostępnych w gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Twórcą marki Aptus jest fiński koncern farmaceutyczny Orion Pharma, który tworzy, produkuje i sprzedaje środki lecznicze dla ludzi i zwierząt, substancje aktywne oraz testy diagnostyczne na rynki całego świata od 1917 roku. Dlatego też mamy pewność, że produkt jest odpowiednio przetestowany oraz stworzony tak, aby pomagać, a nie szkodzić.

Strona www: AptusPet

Facebook: AptusPet

Link do produktów:
Aptus Apto-Flex
Aptus Relax

Testy środków Aptus odbyły się w ramach plebiscytu TOP for DOG.

Na swoich faworytów głos można oddać do 15.11.2019r. na www.topfordog.pl/produkty-2019